Značajan pad zagađenja vazduha – spontani predah planete

Američka svemirska agencija (NASA) objavila je satelitske snimke Kine, na kojima se prepoznaje drastično smanjenje zagađenja vazduga, od kada je proglašena pandemija novog virusa korona.

Američka svemirska agencija (NASA) objavila je satelitske snimke Kine, na kojima se prepoznaje značajno smanjenje zagađenja vazduga, od kada je proglašena pandemija novog virusa korona.

Pandemija je izazvala je najveći pad potražnje za fosilnim gorivima širom sveta, što je dovelo i do najvećeg pada emisija ugljen-dioksida u toku jedne godine. Očekuje se da bi globalna emisija ugljenika iz industrije fosilnih goriva mogla da padne za 2,5 milijarde tona 2020. godine, odnosno za oko 5 odsto.

NASA je saopštila je da se ova promena delimično odnosi na ekonomsko usporavanje uzrokovano naporima koji su bili usmereni na suzbijanje virusa, piše “Independent”. Fotografije prikazuju kako su se nivoi NO2, toksičnog gasa iz vozila, elektrana i fabrika smanjili nakon što su ljudi širom planete ostali u svojim domovima, u samoizolaciji.

Photo: NASA / Screenshot

Epidemija virusa korona je prouzrokovala i pad industrije i smanjenje putovanja, što je takođe dovelo do smanjenja zagađenja.

Veliki udeo u smanjenju štetnih emisija nose ograničenja u saobraćaju, ali i u industriji, što dovodi do smanjenja nafte, gasa i uglja u ogromnim količinama u ovogodišnjem svetskom energetskom sistemu.

Samo pad svetske potražnje za naftom, i to za oko 4 milijarde barela, kako se očekuje, smanjio bi emisije ugljen-dioksida za oko 1,8 milijardi tona.

Nasa je objavila mape na kojima se vidi pad nivoa azot-dioksida.

Naučnici Nase su naveli da je smanjenje nivoa azot-dioksida, gasa koji emituju motorna vozila i industrijska postrojenja, najizraženije u blizini centra epidemije grada Vuhana, ali je vidljiv u celoj Kini.

Nasa je uporedila podatke iz prva dva meseca prošle godine sa istim periodom ove godine, navodi Bi-Bi-Si.

Photo: NASA / Screenshot

Ovo je prvi put da vidim ovako dramatičan pad zagađenja na velikom prostoru zbog jednog posebnog razloga – rekla je Fei Lin, istraživač kvaliteta vazduha pri Nasi.

Fei Lin je podsetila da je sličan pad azot-dioksida zabeležen tokom ekonomske recesije 2008. godine, ali je smanjenje bilo postepeno.

Snimci su usledili nakon rekordnog pada aktivnosti kineskih fabrika koje su prestale sa radom zbog širenja virusa korona.

Azot-dioksid, zagađivač vazduha, je crveno smeđi toksični gas i ima karakteristični oštar miris. Milioni tona ove kiseline proizvedu se svake godine.

Uprkos svemu, mnogi klimatski stručnjaci podsećaju da se ovaj splet okolnosti ne može posmatrati kao veliki uspeh za klimu jer je deo globalnog zdravstvenog i ekonomskg kraha, s brojnim negativnim posledicama. Pa se smanjenje zagađenja, ne može pripisati ljudskom faktoru, a posebno ne “pozitivnom efektu virusa korona”.

Očekuje se da će potražnja za energijom u Kini početi da se vraća na pređašnje stanje uskoro, ali mnogi veruju da se na normalne nivoe neće vratiti do septembra. Ono na šta, svakako, podsećaju, jeste da ukoliko i nakon okončanja pandemije vlade ne preduzmu odgovarajuće mere podrške za čistu energiju kao deo paketa ekonomskog podsticaja, ovaj pad emisija štetnih gasova može da ostane zabežen samo kao spontani predah planete Zemlje.

Izvori: Radio 021, Energetski portal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *